Că@@

pitanul portughez a postat pe Instagram, spunând: „Am vrut mai mult. Am meritat mai mult. Pentru noi. Pentru fiecare dintre voi. Pentru Portugalia. Suntem recunoscători pentru tot ceea ce ne-ați oferit și pentru tot ceea ce am realizat până acum.

După întâlnirea de vineri în sferturile de finală a Campionatului European, în care Portugalia a pierdut cu 5-3 la penalty-uri după ce a fost ținută la o remiză fără goluri de Franța după prelungiri, Cristiano Ronaldo a rămas tăcut.

„Pe teren și în afara terenului, sunt sigur că această moștenire va fi onorată și va continua să fie construită. Împreună”, a declarat atacantul, care a optat să nu însoțească delegația în călătoria lor înapoi la Lisabona

.

Jucătorii care nu au mers în Portugalia au fost João Palhinha, Matheus Nunes, Bruno Fernandes, Vitinha, Diogo Dalot, Diogo Jota și Rúben Neves.

O postare împărtășită de Cristiano Ronaldo (@cristiano)

Cristiano Ronaldo a început toate cele cinci meciuri la Euro2024, jucând toate cele 90 de minute în patru dintre ele și venind în prelungiri în două dintre ele, dar nu a reușit să înscrie, încheindu-și seria de nouă meciuri consecutive în finală fără gol.

Singurul gol al jucătorului Al Nassr a venit dintr-o lovitură de pedeapsă în etapele finale ale debutului său la Cupa Mondială 2022. După aceea, a fost eliminat în alte patru meciuri de la Cupa Mondială din Qatar și în cinci meciuri de Euro2024 din Portugalia din Germania.

În ciuda performanței proaste a jucătorului, antrenorul portughez Roberto Martínez l-a adus doar pentru minutul 65 în pierderea Portugaliei cu 2-0 în fața Georgiei în faza grupelor, după ce echipa s-a calificat deja în runda de 16.