Singurul alt pilot care a amenințat cu adevărat Ducati a fost călărețul Trackhouse, care a pierdut treptat teren pe măsură ce cursa a progresat.

La ultimul circuit, Oliveira a fost trecut de Marc Marquez și Enea Bastianini, lăsându-l pe locul opt. Cu toate acestea, în penultimul tur, a câștigat o poziție când Jorge Martin a avut un accident

.

Într-un interviu post-cursă, Oliveira a spus: „A fost cu siguranță un weekend minunat. Am reușit timpi de tur foarte competitivi și am avut finalizări foarte competitive, atât în calificare, cât și în sprint.”

„Astăzi a fost prima provocare reală, în cursa lungă, cu care m-am confruntat în weekend.

Mulțumiri tuturor pentru sprijinul acordat 💪🏼 🏻🇵🇹 #turma88 @TrackhouseMoto @MotoGP pic.twitter.com/0lPFaeYNas — Miguel Oliveira #88 (@_moliveira88) 7 iulie 2024 „Pur și simplu nu am avut suficient pentru Ducatis astăzi, au fost într-un ritm diferit și niveluri diferite de aderență.”

„Este păcat că nu am putut să provoc mai mult pentru că în weekend am condus bine, destul de neted, gestionând foarte bine anvelopele, dar nu am avut destule astăzi.

Similar cu sprintul de sâmbătă, Raul Fernandez, coechipierul lui Oliveira, a început alături de călărețul portughez pe primul rând și a căzut în ordine.