Cu puțin peste o lună înainte de începerea Jocurilor Olimpice de la Paris2024, mulți sportivi au ales să nu călătorească în Serbia, așa cum a fost cazul portughezului Diogo Ribeiro, campion mondial la fluturele de 50 și 100 de metri, cu absențele unor țări precum Franța și Italia, care concurau la evenimentele de calificare din țările lor.

Singura femeie portugheză cu minime olimpice prezentă la Belgrad a fost Camila Rebelo, care, la vârsta de 21 de ani, a acordat Portugaliei prima medalie la Campionatele Europene, câștigând un aur neașteptat la 200 de metri spate, cu un nou record național de 2.08.95 minute.

Încă în vârstă de 20 de ani, Francisca Martins a fost un alt punct culminant al echipei portugheze de înot, câștigând bronzul la 400 de metri liber, deși, cu un sentiment dulce-amar, pentru că nu a atins minimul olimpic mult dorit.

În plus față de bronzul la 400 de metri liber, înotătorul Foca-Felgueiras a fost la doar patru sutimi de pe podium la 800 de metri liber, pe lângă faptul că a ajuns pe locul șapte în stilul liber 200.

Gabriel Lopes a fost al șaselea în finala medley individual de 200 de metri, în timp ce Ana Pinho Rodrigues a terminat pe locul șapte în finala cursei de 50 de metri.